Czy fotowoltaika działa w zimę?

solar energia, fotowoltaika

Za oknami coraz mniej słońca i coraz niższe temperatury ? zima zbliża się wielkimi krokami. To co roku budzi wątpliwości wśród osób zastanawiających się nad montażem paneli fotowoltaicznych. Jak działa fotowoltaika w okresie zimowym i czy jest się o co martwić?

Warunki pogodowe w Polsce często są jednym z powodów, przez które wielu z nas nie potrafi zdecydować się na instalację fotowoltaiki. Czy pogoda w Polsce faktycznie może nie sprzyjać jej funkcjonowaniu?

Faktem jest, że najwięcej energii instalacja fotowoltaiczna może wytwarzać w miesiącach letnich ? taka o mocy 1 kWp jest zdolna do wytworzenia ok. 180 kWh w ciągu miesiąca. W lutym ta liczba spada do ok. 60 kWH, natomiast najmniej energii fotowoltaika wytwarza w grudniu i styczniu, bo ok. 20-30 kWh.

Fotowoltaika najbardziej efektywna latem?

Choć liczby mogą być mylące, specjaliści jasno stwierdzają ? wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce nigdy nie była problemem. Ponadto występujące latem długotrwałe upały i brak wiatru nie mają jednoznacznie pozytywnego wpływu na funkcjonowanie instalacji, gdyż mogą prowadzić do przegrzewania się ogniw fotowoltaicznych i zmniejszenia ich sprawności.

Fotowoltaika zimą

Podchmurne i śnieżne zimy faktycznie mogłyby wpłynąć negatywnie na efektywność paneli fotowoltaicznych. Jednak od kilku ? jeśli nie kilkunastu ? lat zimy w Polsce nie stanowią pod tym względem żadnego problemu. Ma to oczywiście związek z postępującymi zmianami klimatycznymi, przez które śnieg w Polsce w okresie zimowym jest rzadkością i jedynie rejony wysokogórskie mogą się nim nacieszyć.

Faktem jest, że najlepszymi warunkami dla fotowoltaiki są słoneczne i chłodne dni, a więc nie powinniśmy się martwić, że miesiące zimowe będą przeszkodą dla wydajności naszej mikroelektrowni.

https://solar-energia.pl/fotowoltaika-jak-to-sie-wszystko-zaczelo/

One thought on “Czy fotowoltaika działa w zimę?

Comments are closed.