Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala na samodzielne pozyskanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła jakim jest słońce. Na instalację fotowoltaiczną składają się: panele fotowoltaiczne, falownik (inwerter) oraz dwukierunkowy licznik energii. W rzeczywistości cały proces jest bardzo prosty: panele pochłaniają wiązki światła zamieniając je na prąd stały, falownik (inwerter) zamienia go w prąd zmienny (230 V i 400 V),a licznik podaje ilość zużytej i zmagazynowanej energii.Tak pozyskany prąd zaspokaja częściowo lub całkowicie potrzeby energetyczne domu, firmy czy gospodarstwa. Natomiast nadwyżki energii są magazynowane i zużywane np. nocą lub zimą albo oddawane do sieci.
Warto tu jednak zaznaczyć, że cała inwestycja zwraca się już po 6-8 latach użytkowania. Co to w praktyce oznacza? Po tych kilku latach przestajesz martwić się rachunkami za prąd! Posiadasz własną, prywatną elektrownię, która daje Ci pełną niezależność energetyczną.
Skąd wiadomo jak duża instalacja jest potrzebna, aby zaspokoić potrzeby energetyczne posesji?
Tu z pomocą przychodzą nasi specjaliści. Na podstawie pozyskanych danych dopasowują wielkość instalacji fotowoltaicznej oraz moc paneli do indywidualnych potrzeb domu, firmy czy gospodarstwa. Ważne są takie parametry jak: rodzaj dachu, kierunek i kąt padania promieni słonecznych, aktualne zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Czy instalacja fotowoltaiczna jest droga?
Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to jednorazowy koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Wycena opiera się na aktualnym zapotrzebowania, rodzaju paneli fotowoltaicznych i samej instalacji.