Instalacje fotowoltaiczne przyczyną pożarów? Wyjaśniamy, gdzie tkwi problem

solar energia, fotowoltaika

Ostatnimi czasy głośno stało się o wadliwych instalacjach fotowoltaicznych, które przyczyniły się do pożarów. Skutki pożarów dachów mogą okazać się nie tylko kosztowne, ale również niebezpieczne dla zdrowia i życia przebywających wewnątrz budynku osób. Gdzie tkwi przyczyna powstałych zapaleń i jak chronić swoje domostwo, firmę czy gospodarstwo rolne?

Instalacje fotowoltaiczne ? gdzie tkwi problem?

Przyczyn pożarów z udziałem paneli słonecznych może być kilka, ale wszystkie z nich dotyczą braku dokładności i odpowiedniej wiedzy. Do pożarów spowodowanych instalacją fotowoltaiczną może dojść, gdy ta wykonana jest niewłaściwie, a wiąże się to z:

  • słabą jakością komponentów fotowoltaicznych,
  • nieprawidłowym montażem instalacji,
  • uszkodzeniem paneli,
  • montażem wykonanym przez niewyspecjalizowane osoby,
  • nieprzestrzeganiem i niestosowanie się do zabezpieczeń oraz norm,
  • nie wykonywaniem przeglądów technicznych już wybudowanych instalacji.

To kilka z przyczyn występowania pożarów instalacji fotowoltaicznych. Za główny czynnik występowania pożarów wskazuje się jednak przewody i szybkozłączki ? przewody, którymi łączy się moduły fotowoltaiczne z falownikiem. O zabezpieczeniach tego elementu dowiecie się w dalszej części artykułu.

Jak korzystać z energii wytwarzanej przez instalacje fotowoltaiczne i czuć się bezpiecznie?

By czuć się pewnie i bezpiecznie z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi, warto postawić na sprawdzonych i doświadczonych instalatorów. To instalatorzy z odpowiednimi kompetencjami najlepiej zabezpieczą ciebie i twoje domostwo przed wypadkami związanymi z uszkodzeniem paneli. Na rynku instalatorów paneli fotowoltaicznych coraz częściej pojawiają się wykonawcy, którzy mają znikome pojęcie o prawidłowym montażu instalacji oraz systemach inteligentnych zabezpieczeń falowników.

Dlaczego więc, mimo wyspecjalizowanej technologii zabezpieczającej, dochodzi do pożarów?

Instalatorzy często omijają inteligentne zabezpieczenia, które w razie nieprawidłowości przerywają przepływ prądu.  Dlaczego więc technologia zabezpieczająca jest bagatelizowana przez instalatorów? System ten automatycznie sprawdza poprawność wykonania instalacji. Gdy wykryje w niej niezgodności, system zablokuje pracę inwertera. W przypadku, gdy inwerter zablokuje pracę instalacji, monter nie jest w stanie ponownie jej uruchomić. Powtórne uruchomienie instalacji może dokonać jedynie autoryzowany serwis.
Problem w tym, iż wielu instalatorów w celu uniknięcia dodatkowego kłopotu z blokadą falownika wyłącza zabezpieczenia, narażając użytkowników na niebezpieczeństwo.

Skąd wiadomo, że problem tkwi właśnie w wyżej wymienionych przyczynach?

W tym celu warto porównać polskie statystyki z krajami, w których instalacje fotowoltaiczne objęte są przepisami prawnymi oraz normami. W krajach, w których szczególną uwagę przykłada się na poprawność funkcjonowania technologii fotowoltaicznej, dochodzi zaledwie do kilkunastu pożarów w ciągu roku. Opierając się na danych dobrze rozwiniętych państw pod względem fotowoltaiki, wynika, iż są one bezpieczną formą pozyskiwania energii, a ryzyko wystąpienia pożaru jest niewielkie.

Co zrobić, decydując się na instalację fotowoltaiczną?

Po pierwsze ? dokonaj rekonesansu rynku. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się wykonawca i czy jego działalność opiera się głównie na instalacji fotowoltaicznej. Po drugie ? przejrzyj już wykonane realizacje monterów, które często pojawiają się w mediach społecznościowych lub na stronach internetowych. Po trzecie ? nie decyduj się na pracę wykonywaną ?po kosztach?. Po czwarte ? zapytaj instalatorów o zabezpieczenia inwertera. Po piąte ? zadbaj o to, by wybrani przez ciebie instalatorzy przetestowali instalację zgodnie z normą PN EN 62446, aby upewnić się, że jej działanie jest poprawne. Po szóste ? zadbaj o przegląd techniczny już powstałej instalacji fotowoltaicznej, który wykryje błędy i uszkodzenia. Pierwszego przeglądu instalacji dokonaj po roku od uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Na kolejne przeglądy techniczne decyduj się po 3-5 latach.

Szukasz doświadczonych instalatorów i sprawdzonych komponentów fotowoltaicznych? Skorzystaj z oferty Solar Energia ? skontaktuj się z nami!


Zajrzyj również na nasze media społecznościowe!