Zalety fotowoltaiki – dlaczego warto korzystać z instalacji fotowoltaicznej?

solar energia, fotowoltaika

Branża odnawialnych źródeł energii stale prężnie się rozwija, a Polacy coraz chętniej inwestują w instalacje fotowoltaiczne. Jakie są zalety fotowoltaiki i dlaczego warto korzystać z tego typu rozwiązania we własnym domu?

Zdając sobie sprawę z tego, jak działa instalacja fotowoltaiczna, warto poznać zalety korzystania z tego typu rozwiązania. Zwłaszcza, że opłacalność fotowoltaiki w 2020 roku gwałtownie rośnie.

Energia dla każdego

Instalacja fotowoltaiczna znajduje zastosowanie w wielu przypadkach ? między innymi, dzięki stosunkowo łatwemu montażowi. Istnieje wiele rodzajów uchwytów paneli fotowoltaicznych, przez co zainstalowanie fotowoltaiki nie wymusza na nas zmiany pokrycia dachowego.

Energią słoneczną możemy zasilić zarówno niewielkie urządzenia przenośne, ale także ogrzewać nią domy i podgrzewać wodę, z której korzystamy. Z instalacji fotowoltaicznych korzystają również firmy czy gospodarstwa.

Ekologia

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, jeśli nie zdecydujemy się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE), klimat na Ziemi ociepli się o więcej, niż 1,5 stopnia Celsjusza, a tym samym zwiększy się ryzyko występowania zjawisk ekstremalnych i związanych z nim szkód. Korzystanie z OZE jest przyszłością energetyki i daje nadzieję na ograniczenie zmiany klimatycznej.

Słońce jest jednym z odnawialnych źródeł energii, przez co korzystanie z instalacji fotowoltaicznych to ogromna korzyść dla środowiska. W skutek jej działania nie powstają szkodliwe związki i gazy cieplarniane, więc jest to system zeroemisyjny.

Obniżenie rachunków

Kolejne zalety fotowoltaiki? Zdecydowanie się na korzystanie z instalacji fotowoltaicznej to nie tylko ruch w kierunku dobra planety, ale także świetlanej przyszłości własnego portfela. Przez ostatnie lata technologie pozwalające korzystać z OZE nie tylko zwiększyły swoją wydajność, ale również obniżyły koszty inwestycyjne.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to jednorazowy koszt wysokości kilku tysięcy złotych, jednak jej zwrot następuje już po 6-8 latach użytkowania. Posiadanie prywatnej mikroelektrowni to pełna niezależność energetyczna i brak konieczności przejmowania się stale wzrastającymi cenami prądu. Ponadto powstałe nadwyżki energii można odsprzedać.

Komfortowy system

Do montażu fotowoltaiki nie jest wymagana zmiana instalacji elektrycznej ? system podłączany jest do urządzeń, które już istnieją w budynkach. Jeśli moc instalacji nie przekracza 50kW, nie jest konieczne zezwolenie na jej montaż. Ponadto instalacje fotowoltaiczne są w zasadzie bezawaryjne, a same panele nie wymagają konserwacji.

Instalacje fotowoltaiczne – przyszłość energetyki

Korzystanie z nich to nie tylko realny krok w kierunku zadbania o dobro naszej planety, ale także inwestycja na lata. Dzięki ekologicznemu, trwałemu rozwiązaniu uniezależniasz się do stałych podwyżek prądu, podnosisz wartość swojej nieruchomości i zapewniasz sobie komfortową i estetyczną mikroelektrownię we własnym domu, gospodarstwie czy firmie.

3 thoughts on “Zalety fotowoltaiki – dlaczego warto korzystać z instalacji fotowoltaicznej?

Comments are closed.