Rynek instalacji fotowoltaicznych rośnie i rozwija się z każdym rokiem. Popularność tematu ekologii oraz pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych powoduje, iż dokonuje się coraz dokładniejszych badań w zakresie szeroko pojętej fotowoltaiki. To dzięki raportom jesteśmy w stanie zaobserwować zmiany zachodzące na rynku fotowoltaiki i możemy porównać je nie tylko na przestrzeni lat, ale również pod względem wykorzystywania technologii w innych krajach.
Takie badania pozwalają odpowiedzieć na pytania oraz stwierdzenia, które często pojawiają się w sieci. Dotyczą one rzekomych zmian na rynku europejskim. W opinii niektórych internautów technologia ta stała się przeżytkiem, z którego rezygnują kraje zachodu.
Czy rzeczywiście badania wskazują na spadek zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi? Czy powtarzane stwierdzenie pojawiające się w dyskusjach internetowych ma uzasadnienie?
Z najnowszych badań Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, iż Polska znajduje się na wysokim miejscu pod względem przyrostu nowych mocy PV, a jej pozycja plasuje się na czwartym miejscu. Czy wyniki raportu wskazują na rezygnację krajów UE z instalacji fotowoltaicznych? Okazuje się, że nie, a kraje zajmujące podium rankingu to: Niemcy, Holandia oraz Hiszpania.
Prognozy na kolejne lata
Nie dostrzega się tendencji do rezygnacji z instalacji fotowoltaicznych. Prognozuje się, że do roku 2022 moc zainstalowana w fotowoltaice podwoi swoją wartość z końca 2020 roku. Na koniec 2025 roku może ona wynosić już nawet 15 GW. Śmiało można powiedzieć, że zainteresowanie fotowoltaiką trwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Wyniki z 2021 roku nie są nam jeszcze znane, ale optymistyczne wiadomości trafiają do nas z zagranicy. Czerwiec okazał się dla Niemiec najlepszym miesiącem w historii tego kraju w sektorze fotowoltaicznym pod względem udziału elektrowni w krajowym miksie generowania energii elektrycznej.
Raporty i podejmowana działania rządowe nie przewidują by rozwój czerpania energii ze słońca miał się gwałtownie zatrzymać. Plany Unii Europejskiej na kolejne lata ściśle związane są z polityką ochrony środowiska, by dążyć do stania się neutralnymi klimatycznie. W tym celu planuje się przekazać aż 30% wszystkich środków wspólnej kasy UE na ochronę środowiska. Do Polski ma trafić aż 750 mld złotych.
Działania proekologiczne w Europie
Spadku zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi nie zauważamy, spoglądając na decyzje władz poszczególnych miast czy krajów europejskich. Niedawno niemieckie miasta takie jak Berlin czy Hamburg zdecydowały się na wprowadzenie nowych praw. Od 2023 roku osoby dokonujące modernizacji lub budowy nowego budynku będą zobowiązane do obowiązkowego montażu instalacji fotowoltaicznej. W przypadku tych drugich, dachy będą musiały zostać pokryte przynajmniej w 30% ogniwami fotowoltaicznymi.
Mimo opinii internautów, iż instalacje fotowoltaiczne przechodzą kryzys, śmiało możemy powiedzieć, że jest to nieprawda. Rynek fotowoltaiki rozwija się i poszerza swój zakres wykorzystywania. Coraz częściej będziemy obserwować obecność instalacji fotowoltaicznych w nietypowych dla nich miejscach. Panele będzie można dostrzec nie tylko na dachach, czy przydomowych gruntach. Obecnie coraz częściej przenosi się instalacje w miejsca, które mogą wydawać się zaskakujące np. Szwajcaria decyduje się na rozwiązania wykorzystujące fotowoltaikę w agrofotowoltaice. Pilotażowy projekt zakłada rezygnację z folii, jako poszycia szklarni, zastępując ją panelami fotowoltaicznymi o wysokiej przezroczystości.
Pojawiające się komentarze o rzekomej rezygnacji krajów europejskich z instalacji fotowoltaicznych, okazują się być kolejnym mitem!
Chcesz dowiedzieć się więcej o instalacjach fotowoltaicznych? Skontaktuj się z nami!
Zajrzyj również na nasze media społecznościowe!