Fotowoltaika w rolnictwie

solar energia, fotowoltaika

Branża rolnicza codziennie zużywa kolosalne nakłady energii ? nie tylko w pracy samych rolników. Ogromne ilości prądu pobierane przez gospodarstwo przekładają się na wysokie rachunki i stale obciążony budżet. Czy fotowoltaika w rolnictwie to rozwiązanie tego problemu?

Ceny energii stale idą i będą szły w górę. Z konsekwencjami tego smutnego, ale nieubłaganego procesu mierzą się na co dzień przedsiębiorcy w Polsce, w tym rolnicy. Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga nie tylko pracowitości, ale też ogromnych nakładów finansowych na pokrycie rachunków za energię elektryczną. Prąd zużywany jest w końcu nie tylko do zasilenia maszyn, ale też m.in. ogrzania budynków gospodarczych oraz domów.

Fotowoltaika w rolnictwie

Gospodarstwo rolne to idealne miejsce na montaż fotowoltaiki. Moduły fotowoltaiczne można zainstalować zarówno na dachu gospodarstwa lub domu, ale także na gruncie. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jeszcze nigdy nie była tak bardzo opłacalna jak dziś. Między innymi ze względu na rozwój technologii, poprawę efektywności pozyskiwania energii ze słońca czy też coraz korzystniejszą dla rolników sytuację prawną.

Dlaczego korzystanie z instalacji fotowoltaicznej w rolnictwie się opłaca?

Ekologia

Fotowoltaika umożliwia samodzielne pozyskanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. W czasach postępującej degradacji środowiska naturalnego niezwykle istotne jest, by tak duża branża, jak branża rolnicza, korzystała z odnawialnych źródeł energii i stawiała na ekologiczne rozwiązania.

Oszczędność pieniędzy

Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej w branży rolnej to także oszczędność finansowa. Więcej o korzyściach finansowych fotowoltaiki pisaliśmy tutaj. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że prosument (w tym przypadku rolnik) w ciągu roku może odebrać w 80% przekazaną do sieci energetycznej nadwyżkę energii. Nadwyżka energii to wytworzona, niezużyta od razu energia. Zwrot odbywa się w sposób automatyczny, bez zbędnej biurokracji.

Ulgi podatkowe

Niektóre gospodarstwa rolnicze mogą liczyć na ulgi podatkowe i zwrot inwestycji. W tym aspekcie w zdecydowanie lepszej sytuacji są rolnicy prowadzący mniejsze gospodarstwa rolne. To znaczy takie, których zapotrzebowanie energetyczne pokryje instalacja fotowoltaiczna nieprzekraczająca mocy 50 kW. Dzięki skorzystaniu z ulg podatkowych oraz programów ?Mój Prąd? czy ?Agroenergia”, rolnicy mogą uzyskać zwrot inwestycji w fotowoltaikę nawet w przeciągu 5 lat. Duże gospodarstwa rolne wciąż czekają na dedykowane programy wspierające większe inwestycje w OZE. Po stworzeniu odpowiednich warunków prawnych i systemowych dla tego segmentu branży, będzie możliwe wykorzystanie w pełni potencjału fotowoltaiki w polskim rolnictwie.

Zagospodarowanie powierzchni

Instalacje prosumenckie nie wymagają zbyt dużej powierzchni. Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na dachach wszelkich budynków gospodarczych, sprawiając, że dotychczas nieużyteczna powierzchnia zaczyna działać na korzyść naszego biznesu.

Instalacje fotowoltaiczne możemy również postawić na gruncie i czerpać z tego korzyści. Warunkiem jest posiadanie gruntu rolnego o klasie niższej, niż IV ? w przeciwnym przypadku lepiej postawić na montaż na dachu budynku. Miejscowe zacienienie plantacji ma pozytywny wpływ na stan gleby i jej wilgotność. Natomiast sama farma fotowoltaiczna nie wyklucza hodowli i wypasu niektórych zwierząt hodowlanych (np. owiec).

Zalety fotowoltaiki – dlaczego warto korzystać z instalacji fotowoltaicznej?