Fotowoltaikę czeka świetlana przyszłość. Już dziś jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów Odnawialnych Źródeł Energii. Wielu z nas decyduje się na korzystanie z darmowej energii słonecznej ze względów ekologicznych. Jednak co zrobić z panelami fotowoltaicznymi po okresie ich używalności?
Wysoka żywotność paneli fotowoltaicznych to jeden z powodów, przez które decydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Szacuje się, że moduły fotowoltaiczne mogą posłużyć ok. 30 lat, jednak nawet o wiele starsze ogniwa są w stanie pracować sprawnie. Mając na uwadze ekologiczny aspekt korzystania z energii słonecznej, warto wiedzieć, jak zutylizować zużyte moduły fotowoltaiczne.
Recykling paneli fotowoltaicznych
Co dzieje się z zużytymi panelami fotowoltaicznymi? Czy za kilkadziesiąt lat ? w konsekwencji aktualnego, fotowoltaicznego boomu ? zaśmiecą środowisko? Każdy, komu na sercu leży dobro naszej planety, może odetchnąć z ulgą. Zużyte moduły fotowoltaiczne można poddać recyklingowi, a ich wątpliwa ekologiczność jest zwykłym mitem.
Krzemowe i cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne utylizuje się w odmienny sposób. Utylizacja modułów krzemowych rozpoczyna się od demontażu na części aluminiowe i szklane, które mogą zostać przetopione i użyte ponownie w 90%. Pozostałe elementy poddaje się obróbce cieplnej w temperaturze 500 stopni Celsjusza, po której pozostają ogniwa krzemowe, gotowe do ponownego wykorzystania w 80%.
Utylizacja cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych polega na rozdrobnieniu całego urządzenia za pomocą niszczarki. Podobnie, jak w przypadku modułów krzemowych, ponad 90% szkła usuniętego z zużytego modułu można użyć ponownie. Pozostałe materiały, czyli metal w formie stałej i płynnej, wyodrębnia się poprzez wprawienie w ruch obrotowy. Następnie poddaje się je czyszczeniu i dalszej obróbce.
Fotowoltaika ? ekologiczna do samego końca
Wizja środowiska zaśmieconego zużytymi modułami fotowoltaicznymi to ? na całe szczęście ? nieuzasadniona obawa. Produkty otrzymane z recyklingu zużytych modułów nadają się w pełni do ponownego użycia i nie zagrażają środowisku naturalnemu.
Już teraz jesteśmy w stanie poddać utylizacji moduły fotowoltaiczne, a warto zaznaczyć, że największy przyrost elektroodpadów z fotowoltaiki jeszcze przed nami ? bo w okolicach roku 2050. Istnieje więc duża szansa, że do tego czasu zostaną opracowane doskonalsze technologie, pozwalające recyklingować elektroodpady z fotowoltaiki w jeszcze lepszy, bezstratny sposób.