Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Fotowoltaika w pigułce

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia samodzielne pozyskanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Słońce stanowi źródło odnawialnej energii, przez co korzystanie z fotowoltaiki jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Jest to szczególnie ważne w czasach postępującej degradacji środowiska naturalnego.

Fotowoltaika pod lupą

Przyjrzyjmy się budowie i działaniu fotowoltaiki. Na początek rozbierzmy ją na części pierwsze – instalacja fotowoltaiczna składa się z:

  • modułów fotowoltaicznych łączonych w panel fotowoltaiczny w celu zwiększenia ilości wytwarzanej energii
  • falownika (inwertera solarnego)
  • dwukierunkowego licznika energii wskazującego ilość zużytej, jak również zmagazynowanej energii
  • konstrukcji wsporczej, która umożliwia zamontowanie panelu na gruncie lub budynku i zapewnia stabilność układu

Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?

Podstawą działania fotowoltaiki jest możliwie jak największy dostęp do promieni słonecznych. Stąd panele fotowoltaiczne montuje się na dachach lub gruncie znajdującym się od strony południowej.

Sposób funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej jest stosunkowo prosty. Wytworzenie energii elektrycznej poprzez panele fotowoltaiczne umożliwia zjawisko zwane efektem fotowoltaicznym. Zjawisko to składa się z kilku etapów i polega na powstaniu w półprzewodniku siły elektromotorycznej.

Pierwszy etap to pochłonięcie przez ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z krzemu, z których składają się panele fotowoltaiczne, wiązek światła (fotonów) i zamienienie ich na prąd stały.

W drugim etapie prąd stały powstały w panelu przekazywane jest do falownika. Falownik przekształca go w prąd zmienny i dostosowuje do parametrów elektrycznych zgodnych z parametrami sieci publicznej. Falownik dodatkowo kontroluje pracę instalacji fotowoltaicznej, a także stale dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci. Ponadto przestaje pracować, gdy wykryje nieprawidłowość lub awarię.

Wróć do artykułów

Kontakt

Solar Energia Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Piastów 10M
66-600 Krosno Odrzańskie

Tel.: +48 882 648 228
biuro@solar-energia.pl

NIP: 9261685102
REGON: 387457550

+48 882 648 228

Zadzwoń
i skonsultuj
swój projekt!