Instalacja fotowoltaiczna ? jak działa mikroelektrownia ? Fotowoltaika w pigułce

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Solar Energia (fot. iStock)

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia samodzielne pozyskanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Słońce stanowi źródło odnawialnej energii, przez co korzystanie z fotowoltaiki jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Jest to szczególnie ważne w czasach postępującej degradacji środowiska naturalnego.

Fotowoltaika pod lupą

Przyjrzyjmy się budowie i działaniu fotowoltaiki. Na początek rozbierzmy ją na części pierwsze – instalacja fotowoltaiczna składa się z:

  • modułów fotowoltaicznych łączonych w panel fotowoltaiczny w celu zwiększenia ilości wytwarzanej energii
  • falownika (inwertera solarnego)
  • dwukierunkowego licznika energii wskazującego ilość zużytej, jak również zmagazynowanej energii
  • konstrukcji wsporczej, która umożliwia zamontowanie panelu na gruncie lub budynku i zapewnia stabilność układu

Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?

Podstawą działania fotowoltaiki jest możliwie jak największy dostęp do promieni słonecznych. Stąd panele fotowoltaiczne montuje się na dachach lub gruncie znajdującym się od strony południowej.

Sposób funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej jest stosunkowo prosty. Wytworzenie energii elektrycznej poprzez panele fotowoltaiczne umożliwia zjawisko zwane efektem fotowoltaicznym. Zjawisko to składa się z kilku etapów i polega na powstaniu w półprzewodniku siły elektromotorycznej.

Pierwszy etap to pochłonięcie przez ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z krzemu, z których składają się panele fotowoltaiczne, wiązek światła (fotonów) i zamienienie ich na prąd stały.

W drugim etapie prąd stały powstały w panelu przekazywane jest do falownika. Falownik przekształca go w prąd zmienny i dostosowuje do parametrów elektrycznych zgodnych z parametrami sieci publicznej. Falownik dodatkowo kontroluje pracę instalacji fotowoltaicznej, a także stale dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci. Ponadto przestaje pracować, gdy wykryje nieprawidłowość lub awarię.

Zalety fotowoltaiki

Branża odnawialnych źródeł energii stale prężnie się rozwija, a Polacy coraz chętniej inwestują w instalacje fotowoltaiczne. Jakie są zalety fotowoltaiki i dlaczego warto korzystać z tego typu rozwiązania we własnym domu? Poznaj wszystkie zalety korzystania z instalacji PV. Sprawdź, jakie korzyści dla prosumenta niesie za sobą instalacja fotowoltaiki.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem instalacji fotowoltaicznej, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Postaw na doświadczenie Solar Energia.

2 thoughts on “Instalacja fotowoltaiczna ? jak działa mikroelektrownia ? Fotowoltaika w pigułce

Comments are closed.