Polska numerem 4 na rynku fotowoltaiki w UE!

solar energia, fotowoltaika

Choć pandemia koronawirusa od niemal roku zbiera na świecie krwawe żniwo, rok 2020 okazał się bardzo udany dla branży fotowoltaicznej ? również dla naszego rodzimego rynku.

Energetyka słoneczna w krajach Unii Europejskiej ma się niezwykle dobrze, pomimo panującej od miesięcy pandemii. Prawdziwym zaskoczeniem okazał się polski rynek fotowoltaiczny, który uplasował się na czwartym miejscu pod względem wielkości w rankingu europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe. To oznacza, że zwiększenie mocy przyłączanych instalacji PV w ciągu roku wyniosło nas o jedno miejsce wyżej w rankingu ? rok temu zajęliśmy pozycję piątą.

Fotowoltaika – koronawirus 1:0

Jak podkreśla SolarPower Europe, branża PV wykazuje się dużą odpornością na kryzys związany z pandemią koronawirusa. W państwach UE zainstalowano źródła fotowoltaiczne, których łączna moc wyniosła 18,2 GW, tym samym notując wzrost o 11 proc. w porównaniu do 2019 roku.

W konsekwencji okazuje się, że pechowy dla wielu segmentów gospodarki rok 2020 jest drugim najlepszym rokiem w historii energii słonecznej w Unii Europejskiej od 2011 roku!

Polska fotowoltaika numerem 4

W tym roku rynek PV w Polsce również ma się czym pochwalić. Zajęliśmy czwartą pozycję pod względem wielkości przyrostu mocy fotowoltaicznej w UE. Przyczynił się do tego wynik 2,2 GW zainstalowanych mocy fotowoltaicznych. Kto uplasował się przed nami?

  • Miejsce 1 ? Niemcy: 4,8 GW
  • Miejsce 2 ? Holandia: 2,8 GW
  • Miejsce 3 ? (zeszłoroczny lider) Hiszpania: 2,6 GW

Energia słoneczna rządzi!

Tak pozytywne wyniki dowodzą, że nawet COVID-19 nie jest w stanie zagrozić fotowoltaice ? bezpiecznej, odpornej technologii. Jesteśmy na dobrej drodze, by Europa stała się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu, dzięki rozkwitowi branży fotowoltaicznej.

Inwestując w energię słoneczną, zapewniamy nie tylko poprawę stanu środowiska naturalnego, ale też komfort i bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym.

2 thoughts on “Polska numerem 4 na rynku fotowoltaiki w UE!

Comments are closed.