Fotowoltaika w 2021. Co z programem Mój Prąd?

solar energia, fotowoltaika

Mimo pandemii branża PV kończy 2020 rok w zwycięskim stylu. Jakie są prognozy na 2021? Co z programem ?Mój Prąd??

2020 rok był dla fotowoltaiki niezwykle łaskawy, biorąc pod uwagę niesprzyjające okoliczności. Zarówno światowy, jak i polski rynek PV kończa go wielkim sukcesem, będąc jedną z najszybciej rozwijających się branż gospodarczych. Czego możemy spodziewać się w nadchodzącym roku?

Świetlana przyszłość fotowoltaiki

Wygląda na to, że rynek fotowoltaiki nie ma się czego obawiać. Szacuje się, że pod koniec 2021 roku przyłączone instalacje wzrosną o około 68% w stosunku do końca 2020. Aż 90% firm z branży fotowoltaicznych planuje dalszy rozwój ? m.in. poprzez zatrudnienie większej liczby pracowników. Nowe technologie, które powoli wkraczają na rynek, też będą miały ogromną rolę w rozwoju branży energii słonecznej.

Ponad 4GW mocy fotowoltaiki w 2021

Jak wynika z prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, pod koniec przyszłego roku moc instalacji fotowoltaicznych może przekroczyć nawet 4,2 GW! Za największy wzrost będą odpowiadały ? jak w latach poprzednich ? mikroinstalacje prosumenckie. Nowością jest jednak prognozowany większy udział farm w miksie fotowoltaicznym, który może stanowić ok. 35% zainstalowanej mocy PV w Polsce (przyrost o ok. 20% względem 2020 roku).

Co z programem Mój Prąd?

Rządowy program ?Mój Prąd?, stanowiący gwarancję dopłat do mikroinstalacji dla gospodarstw domowych, odegrał sporą rolę w rozwoju branży fotowoltaiki w Polsce. Na początku grudnia zakończył się drugi nabór wniosków do programu, a zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu został wyczerpany przedwcześnie (nabór miał potrwać do 18 grudnia, a zakończył się już 6 grudnia). Wsparcie trafi aż do 220 tys. prosumentów już produkujących energię elektryczną z instalacji PV.

Czy w 2021 roku inwestorzy również będą mogli liczyć na pomoc w ramach programu? Wygląda na to, że tak. Jak zapowiada wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, trwają prace nad kolejną odsłoną programu ?Mój Prąd?. Ponadto planuje się rozszerzenie programu o dotacje m.in. na punkty ładowania dla samochodów elektrycznych. Szczegóły dotyczące zasad oraz kwoty dotacji z kolejnego naboru programu nie zostały jeszcze podane.

Polska numerem 4 na rynku fotowoltaiki w UE!